Aké nástrahy vám prichystá výťah?

Oslávil váš výťah už pätnáste, šestnáste … dvadsiate narodeniny? A aké prekvapenia pre vás bude mať? Možno ani netušíme, koľko nebezpečných situácií si na nás môže výťah prichystať. Samozrejme, že niektoré závady sú takmer banalitami, iné zase môžu mať katastrofálne následky. V každom prípade, táto téma by nám nemala byť ľahostajná. Akými nástrahami nás môže prekvapiť zastaraný výťah? Ako sa dá vzniku nebezpečných situácií predchádzať? Aké veľké opatrenia sú potrebné?

Ako ohodnotiť stav výťahu

S výťahmi sa stretávame na mnohých miestach a dalo by sa povedať, že čím ďalej, tým častejšie. Klasikou sú panelákové výťahy, ale patria sem aj tie v obchodných centrách, administratívnych budovách a ďalších objektoch. Nové typy výťahov nás určite zaujmú svojím vzhľadom ako zvonku, tak aj vo vnútri, moderným ovládaním aj krásnymi dverami. Nemenej často hodnotíme plynulosť jazdy, štýl zastavovania a ďalšie aspekty. Čo by nás však malo zo všetkých vlastností výťahov zaujímať úplne najviac, to je ich bezpečnosť.

Modernizácia výťahov určite nepatrí k dávno zabudnutým a vyriešeným témam a otázka bezpečnej prevádzky zaujíma a zároveň aj straší čoraz viac ľudí.

Možné riziká vyplývajúce z technického stavu

Poďme sa teraz pozrieť na to, aké možné riziká pred sebou máme a akými preventívnymi opatreniami ich je možné riešiť či úplne odstrániť.

V mnohých prípadoch neexistuje sekundárny systém, ktorý by istil prípadné zlyhanie brzdy motora. Riešením je zaobstarať si stroj so zdvojenou mechanickou časťou elektromagnetickej brzdy.

Nekontrolovateľný pohyb výťahu pri starších výťahoch zaistia zachytávače v smere nadol, pri nových výťahoch sa chráni kabína výťahu a jej nekontrolovaný pohyb v smere nahor i nadol.

Uvoľnenie zastaraných drôtených vodítok protiváhy môže spôsobiť vzájomnú kolíziu pohybujúcich sa častí výťahu v šachte. Z tohto dôvodu je pri nových výťahoch protiváha montovaná na nové pevné oceľové vodítka.

Staré výťahy umožňujú prevádzku aj v prípade preťaženia kabíny, čo je, samozrejme, nebezpečné. Namiesto približného odhadovania svojej hmotnosti je oveľa lepšie a bezpečnejšie elektronické zariadenie, ktoré kontroluje preťaženie kabíny. V prípade, že dôjde k preťaženiu kabíny, toto zariadenie zabráni v jazde kabíny výťahu.

K ďalším dôležitým preventívnym opatreniam patrí zariadenie na sledovanie teploty motora, ktoré v prípade prehriatia motora zaistí jeho vypnutie.

Bezpečnosť cestujúcich v kabíne

Ďalšie nebezpečenstvo hrozí, ak v kabíne chýbajú kabínové dvere alebo výťah jazdí aj pri otvorených kabínových dverách. Nové automatické dvere s bezpečnými spínačmi a uzávierkou túto naozaj nebezpečnú jazdu znemožnia.

Ak zastaraný výťahový systém zlyhá a kabína aj s cestujúcimi uviazne napr. v nočných hodinách kvôli výpadku elektrického prúdu, zostaneme bezradní a v tme budeme len veľmi ťažko hľadať nejaký gombík pomoci. Pritom je riešenie také jednoduché – núdzové svetlo, ktoré napája batéria a aj pri výpadku elektrického prúdu zaistí hodinu osvetlenia ovládania výťahu a možnosť spojenia komunikátorom v kabíne s vyslobodzovacou službou alebo správcom objektu.

Máme pre vás riešenie

V našej firme Liftware, ktorá sa zaoberá okrem dodávok nových výťahov aj modernizáciou výťahov v panelových a bytových domoch, ponúkame moderné výťahy obsahujúce všetky bezpečnostné riešenia. Modernizácie sú vykonávané „na kľúč“ – teda od demontáže a likvidácie starého výťahu až po dodávku, montáž a uvedenie do prevádzky nového výťahu vrátane zaškolenia obsluhy a následného servisu. Navyše, stále ponúkame aj nezáväznú a bezplatnú bezpečnostnú a technickú analýzu vášho výťahu.