Ako zistiť, či je výťah bezpečný

Mali by ste sa mať na pozore, ak idete výťahom, ktorý bol inštalovaný pred dátumom 1.10.1999. Akékoľvek podozrivé správanie výťahu, ktoré sa vám nezdá, by ste mali hlásiť servisnej firme. Problémom môže byť škrípanie kovu, vibrácie alebo ak výťah zastaví mimo podlahu. Vlastníci sú povinní vykonávať prostredníctvom servisných spoločností pravidelnú údržbu, zodpovedajú totiž za prevádzku a bezpečnosť výťahu.

Kedy by ste si malo dávať pozor?

  • šachtové dvere výťahu sa nedajú otvoriť aj v prípade, že za nimi v šachte nie je kabína výťahu a hrozí tak pád do šachty;
  • kabína nemá kabínové dvere vôbec, alebo sú síce nainštalované, no nie sú funkčné, a to najmä, keď máte veci, ktoré môžu spadnúť medzi prah kabíny výťahu a čelnú stenu šachty výťahu (deti tam často hádžu svoje hračky);
  • sledujte, ako pri vstupe do kabíny výťahu alebo pri výstupe z kabíny klietka zastavila, či prah klietky nevytvoril príliš veľký schod voči nástupišťu. Do úvahy pripadá aj 10 a viac centimetrov, s čím môžu mať problémy najmä seniori;
  • dávajte veľký pozor na prerazené drôtosklo šachtových dverí výťahov. Sklo je možné preraziť už silou okolo 5 kg. V tejto situácii pozor na deti, majú tendenciu strkať do vzniknutého otvoru všetko možné, vrátane svojej hlavy

Ako sa vyhnúť problémom pri jazde výťahom?

Pripravte sa na možný výpadok elektrického prúdu, nikdy nechoďte do výťahu bez mobilu. Vo výťahu môžete totiž uviaznuť na veľmi dlhú dobu a pomoci sa nijako nedovoláte. Podľa Únie výťahového priemyslu je “rekord” v nedobrovoľnom pobyte vo výťahu 52 hodín.

Pozor na voľne visiace povrazy, aby sa za jazdy nezachytili do priestoru medzi výťahom a stenou. Obzvlášť dávajte pozor na vôdzky vašich domácich maznáčikov.

Skôr než nastúpite do výťahu, uistite sa, že výťahová kabína naozaj stojí.

Nenaskakujte do výťahu na poslednú chvíľu a celkom nebezpečné je aj prerušovanie zatvárania dverí rukami alebo nohami – fotobunky môžu byť nefunkčné.

V prípade problémov sa nesnažte dostať do výťahovej šachty. Nehody sa tam totiž stávajú aj skúseným odborníkom.

Osobitný pozor treba dávať vždy, pokiaľ budete potrebovať zviezť smerom dolu bicykel, stoličky, kreslo pre invalidov atď., kedy je nutné tieto veci ponechať vzadu v kabíne a budete sa musieť postaviť k idúcej čelnej stene šachty výťahu.

Lepšie je mať spoľahlivý výťah

Ak vám váš starý výťah nedá spávať a rozhodujete sa pre nový, alebo len jednoducho potrebujete urobiť revíziu výťahu, sme tu pre vás. Navrhneme vám adekvátny servis, aby zostal váš výťah naďalej bezpečný alebo vám môžeme urobiť technicky aj nákladovo najvýhodnejšiu ponuku na realizáciu nového výťahu. Hlavný dôraz totiž kladieme na bezpečnosť, spoľahlivosť a dizajn dodávaných výťahov. Naše výťahy spĺňajú najprísnejšie požiadavky na spotrebu elektrickej energie a majú veľmi tichý chod.